BeFunky_null_2.jpgZapach ciasta. Babeczek. Pizzy. Prawdą jest, że drzwi od piekarnika oraz buzie rzadko się u nas zamykają ☺ Wiecznie pieczemy, wiecznie jemy. Ostatnio zapytana:
– Dlaczego tak dużo pieczesz?
Zamiast udzielić spodziewanej odpowiedzi “bo lubię jeść”, odpowiedziałam:
– Bo lubię fakturę mąki. Podobno na głupie pytania, głupie odpowiedzi.

Zastanawiałam się potem, czy ta odpowiedź naprawdę jest tak bezsensowna, jak bezsensownie brzmi. Jeśli dotykanie czegoś wydaje nam się nieprzyjemne, to unikamy tego bodźca jak ognia. Są też bodźce neutralne i te, które ogromnie nas cieszą. Mnie na przykład cieszy możliwość pogłaskania kota. A jeszcze bardziej kiedy kot zachęca mnie do pieczenia ☺

Stąd też wziął się pomysł na Sensoryczne Memory, które nie tylko uczy, a potem sprawdza, czy dziecko potrafi połączyć ze sobą te same faktury, ale i przyzwyczaja je do różnych powierzchni, kształtów oraz kształtuje upodobania co do nich.

BeFunky_null_854.jpg

 

WYKONALIŚMY…

Sensoryczne Memory

POTRZEBUJECIE…
 • Tekturki, ilość: tyle ile chcecie stworzyć memo par
 • Klej, korzystałam z kleju czarodziejskiego + pędzelek do rozprowadzania kleju
 • Papier kolorowy do oklejenia tekturek, choć po wykonaniu memo doszłam do wniosku, że dobrze sprawdziłaby się taśma izolacyjna w kilku kolorach
 • Co tam w kuchni trzymacie, czyli kawa, sypana herbata, sól, pieprz, cukier…
 • Sporo czasu i sporo miejsca
WARTO WIEDZIEĆ…

Chwyt pęsetowy – chwyt podczas którego kciuk styka się z placem wskazującym. Ćwiczenie chwytu pęsetowego będzie Wam stale towarzyszyło podczas tworzenia memo.

Przy tworzeniu zestawu memo Wasza pociecha ćwiczy także koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i skupienie. Dziecko poznaje różne ziarna, bada ich wielkość, twardość. Kształtuje swoje upodobania względem różnych faktur. Podczas schnięcia podkładek możecie nasypać ziarna do małych słoiczków i sprawdzić, jakie dźwięki wydają, badać różnice pomiędzy odgłosami.

KROK PO KROKU…
 • Przyznaję, że do tego zadania specjalnie dokupiłam kawę w ziarnach. Resztę rzeczy znalazłam w kuchni. Wybrałam ziele angielskie, makaron świderki, ryż, kaszę mannę, sypaną herbatę oraz kaszę gryczaną. Ilość rzeczy = ilość par memo.

kuchnia

 • Tekturę pocięłam na +/- kwadraty, przygotowując sobie bazę do wyklejania faktur. Tektura bywa materiałem ciężkim do pokonania nawet dla dorosłego. Pamiętaj, że pociecha będzie potrzebowała Twojej pomocy przy tym zadaniu (zawsze przy takich stwierdzeniach przypomina mi się hasło reklamowe: Bądź bohaterem w swoim domu :)).

IMG_5967

 • Jeśli zdecydujcie się na pracę z klejem w litrowej butelce czy w jakimś wiaderku, polecam Wam odlać go trochę do mniejszego pojemnika.
 • Jeśli macie przygotowane miejsce do pracy (prawdopodobnie będzie się ono kleiło i Wy będziecie się kleić, a w koło usypiecie wydmy z różnych ziaren! :)), przygotowane kartoniki i wszystkie inne materiały, to ZACZYNAMY.
 • Dla każdej pary memo przygotowałam inny kolor papieru do oklejenia. Na pierwszy ogień wybrałam żółty, żeby odgonić jesienne ☁ ☁.

IMG_5990

 • Krok po kroku podklejałam tekturę kolorowym papierem:

kol.jpg

 • Krawędzie z zagiętymi rogami również doklejałam do tektury:

IMG_5998

 • Tak przygotowane podkładki smarowałam klejem i doklejałam poszczególne “zestawy kuchenne”, by utworzyć faktury. Niektóre memo były baaardzo pracochłonne i wymagały dużych pokładów cierpliwości. Dla przykładu: zarówno memo z kawą, jak i z zielem angielskim układałam ziarenko po ziarenku. Ze względu na kształt i rozmiar memo z kawą wykonałam dużo sprawniej. Szczerze mówiąc, w moim “zestawie kuchennym” znalazł się również pieprz. Ze smutkiem odłożyłam ten pomysł na bok, zdając sobie sprawę, że jego zrealizowanie przesunęłoby wpis Sensorycznego Memo o kolejny dzień. ALE! Ze swoją pociechą możecie podzielić się pracą, Ty wykonujesz jedną podkładkę, a dziecko drugą.

IMG_6013

IMG_6001

IMG_6003

IMG_6004

IMG_6009

IMG_6011

IMG_6018

IMG_6019

 • Na posmarowaną tekturę nasypałam kaszę mannę, docisnęłam, odczekałam chwilę i strząsnęłam resztę. Znowu chwilę odczekałam, nałożyłam delikatnie gdzieniegdzie trochę kleju i powtórzyłam kroki. Dzięki temu uzyskałam urozmaiconą fakturę.

IMG_6005

IMG_6008

IMG_6006

 • Wykonane memo po wyschnięciu pokryłam cienką warstwą lakieru, choć nie jest to konieczne. Lakier – używałam takiego do decoupage. Cel? By to, co się sypie mniej się sypało.
 • Kiedy memo schnie, wykorzystajcie pozostałości “zestawu kuchennego” do zabawy. Jako podkładki można użyć czegoś z ciekawą fakturą. Na zdjęciu widać kartkę z kolorowego bloku witrażowego (śliska kartka przeplatana jest wypukłymi, szorstkimi liniami). Możecie usypywać małe wydmy, rysować drogę “od…do”, odciskać rączki, rysować oburącz koła, bawić się w układanie sekwencji. Możliwości jest naprawdę wiele!

IMG_6023

IMG_6025

IMG_6029

IMG_6028

IMG_6030

IMG_6033

 

IMG_6034

 • Gotowe! Teraz możecie bawić się w odgadywanie faktur! Im więcej takich podkładek, tym ciekawsza zabawa! Możecie stopniowo rozbudowywać grę o nowe podkładki, nie tylko w oparciu o “zestawy kuchenne”. Warto wykorzystać różnego rodzaju materiały szorstkie (papier ścierny), faliste (np. wykonać cienko złożony wachlarzyk), folię bąbelkową czy różnej wielkości koraliki.

IMG_6037

IMG_6038

IMG_6039

IMG_6040

IMG_6042