Web : https://sensitiva.pl/artykuly/czytanie-z-glennem-domanem/

Ostatnio z Zosią i jej Mamą grałyśmy w Czytam wyrazy (Alexander). Kilka wpisów temu udostępniłam Wam plansze 6 kroków ku umiejętności czytania, oparte na planszach z Rewolucji w uczeniu oraz inspirowane metodą czytania globalnego.

Choć elementy tej gry nie są przygotowane z myślą o zaleceniach Domana, w czasie zabawy postanowiłyśmy zainspirować się czytaniem globalnym. Zosia radziła sobie bardzo dobrze! Możecie samodzielnie stworzyć takie pomoce dydaktyczne lub wykorzystać podobne gry. Jeśli natomiast chcecie korzystać na co dzień z tej metody, to oczywiście polecamy rozwiązania i środki dydaktyczne tworzone przez specjalistów.

Krok po kroku

czytam wyrazy
Połączone puzzle mają ok. 110 mm szerokości i ok. 34 mm wysokości. Ilustracje są zrozumiałe, a napisy czytelne, wystarczające do zabawy przy stoliku czy na podłodze. Wielkie litery mierzą ok. 17 mm, pozostałe od 11 mm do 17 mm.
czytam wyrazy
Puzzle podzielone zostały na 6 kompletów, każdy w innym kolorze.
czytam wyrazy
Na początek wybrałyśmy 3 wyrazy: 2 zielone, 1 żółty. Po kolei pytałyśmy:
– Zosiu, co jest na tym obrazku?
Dzieci mają sympatyczne upodobanie (często zasłyszane od dorosłych) do zdrabniania nazw. Jeśli Zosia powiedziała KOMINEK zamiast KOMIN, poprawiałyśmy na KOMIN.
czytam wyrazy
Po uzgodnieniu, co znajduje się na obrazkach, pomieszałyśmy puzzle.
czytam wyrazy
Polecamy nie tłumaczyć dziecku, w jaki sposób należy łączyć puzzle. Pociecha szybko się zorientuje, że elementy powinny pasować do siebie kolorystycznie.
czytam wyrazy
Równie szybko pociecha się zorientuje, że źle połączone elementy tego samego koloru nie będą pasowały do siebie kształtem. Nie musimy dziecka uprzedzać, pozwólmy by samo odkryło zasady.
czytam wyrazy
U nas poszło jak z płatka. Zosia za pierwszym razem bezbłędnie połączyła słowa z ilustracjami.
czytam wyrazy
Grę można rozwijać dalej! Do poprzednich słów dodałyśmy nowe.
KOT
czytam wyrazy
Analogicznie jak w etapie 1, mieszamy puzzle…
czytam wyrazy
… i łączymy w pary.
czytam wyrazy
Jeśli pociecha świetnie sobie radzi możecie dalej rozbudowywać grę. Najlepiej do słów bazowych (początkowych) dokładać kolejne. I PAMIĘTAJCIE: nic na siłę! Zdenerwowanie blokuje dziecko. Rozluźnienie i radość wpływają na lepsze magazynowanie obrazów w pamięci.

Systematycznie powracając do takich zabaw utrwalacie poznane już słowa oraz uczycie się nowych. Powodzenia!

czytam wyrazy

czytam wyrazy

czytam wyrazy

czytam wyrazy

czytam wyrazy