https://sensitiva.pl/wp-content/uploads/2014/11/Bez-nazwy-11.jpg

Lepienia, klejenia, wcierania i dociskania materiałów było całkiem sporo na blogu kreatywnym. Dlatego zapraszam Was na pracę z małą tablicą malarską.

Mała praca malarska jest łatwa, a efekty potrafią być niesamowite. Za niewielkie pieniądze (podkładka, farby, taśma papierowa) możecie sprawić swoim bliskim dużo radości na zbliżające się Mikołajki czy Święta Bożego Narodzenia. Niepotrzebne są Wam żadne specjalne umiejętności plastyczne. Wystarczą chęci, wyobraźnia i cierpliwość.

Małą pracę malarską podzieliłam na 2 etapy. W pierwszym pokazuję Wam, jak wykonać bazową część obrazka, która jest naprawdę wystarczająca, by móc cieszyć się z efektu oraz podarować ją innym. Jeśli natomiast chcecie dodać coś do swojej pracy, w drugim etapie pokazuję Wam mój pomysł na dekorację. Rozwiązań są tysiące. Rozwijajcie pomysł na własne, wyszukane sposoby.

WYKONALIŚMY…

Małą pracę malarską

POTRZEBUJECIE…

♦ farby akrylowe – Możecie wybrać mniej kolorów lub jeden kolor, ale w różnych odcieniach, by stworzyć bardziej stonowane tło.

♦ podkładka – Używałam prostej tablicy malarskiej o wymiarach 13 cm x 18 cm. Dobra do farb olejnych i akrylowych. Dla mnie koszt nie był wielki, zapłaciłam 6zł za 2 sztuki. Równie dobrze możecie użyć sklejki, gipsowej podkładki itp.

♦ gruby pędzel

♦ woda w pojemniczku, do płukania pędzla oraz chusteczki do jego osuszania

♦ taśma papierowa – Jeśli macie gorszej jakości (jak ja): przy nakładaniu na dobrze wyschniętą farbę można ją mocno docisnąć do powierzchni. Jeśli macie porządną taśmę nakładajcie ją delikatnie, ewentualnie lekko dociskając z tej strony, z której będziecie kłaść farbę. Dobra taśma, zbyt mocno przytwierdzona do podłoża, przy zdejmowaniu może zedrzeć Wam farbę.

♦ szablon – Postawiłam na motyw gwiazdkowy.

♦ kredki

♦ podkładka na stół

WARTO WIEDZIEĆ…

Malowanie farbami to zabawy o charakterze plastycznym, ćwiczące motorykę małą/dużą, rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową i percepcję wzrokową.

Nasza praca wykorzystuje malowanie pędzlem grubych, pionowych bądź poziomych linii.

Farbami możecie również malować duże kształty (rozwieszacie papier na ścianie), malować oburącz, malować pędzlem proste linie, spirale, fale, zamalowywać przygotowane wcześniej pola.

KROK PO KROKU…

sensitiva.pl
Swoją pracę zaczęłam od zgromadzenia potrzebnych rzeczy.
sensitiva.pl
Pamiętajcie o grubym pędzlu, pojemniczku z wodą do czyszczenia pędzla oraz chusteczkach do jego osuszania.
sensitiva.pl
Tak wygląda moja tablica malarska (wymiary 13 cm x 18 cm).

sensitiva.pl

sensitiva.pl

sensitiva.pl

sensitiva.pl
Malowanie zaczęłam od nakładania farby w jednym kolorze, za pomocą pionowych pociągnięć pędzlem.

sensitiva.pl

sensitiva.pl
Przed nałożeniem kolejnego koloru zwykle chwilę czekałam, aby farba na tablicy trochę podeschła.

sensitiva.pl

sensitiva.pl

sensitiva.pl

sensitiva.pl

sensitiva.pl

sensitiva.pl
Kiedy całą tablicę zapełniłam kolorami odłożyłam ją na 30 min, by podeschła.
sensitiva.pl
Kiedy praca schnie, możecie pobawić się w RYSUNKI SKOJARZENIA. Na podkładce, na której wykonywałam obrazek, zostało kilka plam 🙂
sensitiva.pl
Jeśli nie macie nigdzie przypadkowych plam, na kartce papieru zróbcie farbą kilka soczystych kropel albo pociągnijcie kilka razy pędzlem. Następnie złóżcie kartkę na pół i rozłóżcie. Z tak powstałych plam spróbujcie stworzyć rysunek.
PAMIĘTAJ! Nie sugeruj dziecku, co powinno narysować ani nie oceniaj jego pracy. Narysowane rzeczy nie muszą wcale istnieć. Każde z Was może stworzyć swoją ilustrację, a następnie wymienić się skojarzeniami z drugą osobą:) Możecie stworzyć wspólną ilustrację! Raz dorysowujesz Ty, raz Twoja pociecha. Efekty mogą być kosmiczne:) Nadajcie tytuł Waszej pracy.
sensitiva.pl
Wyschniętą tablicę obkleiłam dookoła paskami taśmy papierowej, tworząc ramkę.
sensitiva.pl
Szablon choinki wycięty został ze zwykłego papieru rysunkowego. Możecie swój szablon wykonać z papieru technicznego. Nie będzie się Wam wtedy kurczył, marszczył po całkowitym zakryciu farbą.
sensitiva.pl
Mam bardzo pstrokate tło, dlatego środek pracy pokryłam białą farbą.
sensitiva.pl
Pień choinki lekko wchodził na ramkę z taśmy papierowej, dzięki czemu łatwiej było mi podważyć szablon, aby go zdjąć.
sensitiva.pl
Odczekałam minutę i delikatnie zaczęłam zdejmować szablon.niedoskonałości.
sensitiva.pl
Tak naprawdę na tym etapie możecie zakończyć pracę nad obrazkiem. Jeśli umieściliście Wasz szablon wyżej, to super! Dzięki temu wzorek ze środka będzie zupełnie otoczony białą ramką. Jeśli biała farba jest jeszcze mokra, wilgotnym patyczkiem do uszu można usunąć powstałe

DLA CHĘTNYCH

Może Was to zainspiruje do wykorzystania zupełnie innych materiałów, w zupełnie inny sposób.

KORZYSTAŁAM Z…

♦ klej z brokatem w plastikowych tubkach, do wyciskania

♦ spray do wszystkich powierzchni, kolor złoty

♦ patyna postarzająca

♦ ziarenka kawy

♦ klej na gorąco

WARTO WIEDZIEĆ…

W tej części pracy również znajdują się ćwiczenia, które rozwijają sprawność motoryczną rąk: wyciskanie kleju z brokatem z tubki, rysowanie po konturze klejem oraz ćwiczenia rozluźniające mięśnie dłoni: dotykanie opuszkami palców patyny postarzającej oraz pomalowanej akrylami tablicy malarskiej.

sensitiva.pl
Z taśmy papierowej zrobiłam ramkę tak, aby pozostał cieniutki pasek na warstwie kolorowej i białej.
sensitiva.pl
Taśmą papierową zakryłam pozostałą część obrazka, żeby spray się na nią nie rozpylił.
sensitiva.pl
Na pozostawionej rameczce rozpyliłam złoty spray.
sensitiva.pl
Dzięki takiemu zabiegowi uzyskałam efekt postarzenia. Kontury mojej choinki poprawiłam klejem z brokatem, wypełniłam nim także pień.
sensitiva.pl
W rogach białej ramki palcem rozsmarowywałam cieniutkie warstwy patyny postarzającej.
sensitiva.pl
Kontury wykonane klejem schły 1,5 h. Czekałam, aż obrazek całkowicie wyschnie. Następnie przeszłam do ostatniego etapu pracy: ziarenkami kawy wykleiłam ramkę wokół białej części obrazka. Ziarenka umieszczałam na tablicy za pomocą gorącego kleju.

sensitiva.pl

sensitiva.pl
GOTOWE!:)