Ta część naszego cyklu dotyczy osób, które już mają psa w domu i chciałyby, aby pies pomógł w terapii i rozwoju dziecka.

Zdarza się, że pies jest w domu zanim pojawi się dziecko. Inna sytuacja, kiedy mamy już psa w domu i chcemy, aby stał się on domowym terapeutą. W obu przypadkach warto  zwrócić się o pomoc do behawiorysty – specjalisty od psich zachowań, aby pomógł ocenić psa i zaplanować jego szkolenie.

Bez wątpienia sama obecność zwierzęcia w domu ma korzystny wpływ na samopoczucie dziecka, jeśli oczywiście odpowiednio przygotujemy psa do obecności dziecka. Wyszkolony pies może pomóc w rozwoju emocjonalnym i nabywaniu nowych umiejętności przez dziecko. Należy jednak rozróżnić rolę domowego pupila od psa pracującego w roli terapeuty.

Jeśli behawiorysta oceni naszego ulubieńca, jako spełniającego warunki terapeuty, wówczas można zacząć pracę, dzięki której pies stanie się prawdziwym pomocnikiem naszego dziecka. Pierwsza konsultacja jest punktem wyjścia do oceny psa i projektowania planu działania dla właściciela.

Musimy pamiętać, że psy nie rodzą się wyszkolone. Są wyjątki J, ale w dużej mierze ich mądrość to suma naszej pracy, pracy psa i wspólnej komunikacji. Tak więc, jeśli zdecydujemy się na posiadanie psa terapeuty musimy przeznaczyć sporo czasu na ćwiczenia i nauczenie psa zachowań, jakich od niego oczekujemy.

Czy mój pies ma cechy terapeuty?

dog-717718_1280

– czy pies lubi dotyk
– powinien być zrównoważony i opanowany, tzn. jak reaguje na hałas, upadające przedmioty, gwałtowny ruch ręką czy nogą
– czy nie jest lękowy
– czy cieszy go kontakt z ludźmi
– gdy czuje dyskomfort
– czy odchodzi czy stosuje sygnały grożące (warczenie, pokazywanie zębów), sygnały uspokajające są dopuszczalne: odwracanie głowy, ziewanie, mrużenie oczu, mlaskanie

Rodzice, którym zależy na kontakcie ich dziecka z psem, a nie podołają samodzielnemu szkoleniu, mogą zwrócić się o pomoc do fundacji, które szkolą takie psy. Czas oczekiwania jest niestety bardzo długi i nie zawsze kończy się sukcesem.

Lecz nawet jeśli uda nam się otrzymać wyszkolonego psa nie wolno zapominać, jakim zwierzęciem jest pies i jakie ma potrzeby. Pies pracujący: asystujący osobom niepełnosprawnym czy pies dogoterapeuta różni się od przeciętnego psa tym, iż był wychowywany na bezpiecznego psa, a tym samym jest jego reakcje są przewidywalne. Poza tym taki pies ma takie same potrzeby, jak inni przedstawiciele tego gatunku: codzienne spacery, odpowiednia dawka snu i odpoczynku, zabawy podczas spacerów, zbilansowana dieta.

Szczęśliwy labrador to brudny labrador… Nawet jeśli mamy do czynienia z psem z certyfikatem psa pracującego to nadal jest to pies, któremu wypada sierść, który lubi wytarzać się w nieczystościach (labrador czy golden to pies myśliwski), uwielbia wszelkiego rodzaju kąpiele, również w kałużach…

Jeśli nie udało nam się zniechęcić Państwa do wzięcia psa oznacza to, że możecie przejść do kolejnej części pt. Wybór i szkolenie psa do pracy z dziećmi, którą opublikujemy w przyszłym tygodniu.