Kwaśne, słodkie, przyjemne, nieprzyjemne? Odkrywanie zapachów to świetna zabawa!
W pierwszym okresie życia zmysł węchu odgrywa bardzo dużą rolę w poznawaniu otaczającego świata. Noworodek ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł powonienia, odruchowo lokalizuje oraz różnicuje zapachy na przyjemne i nieprzyjemne. Preferencje zapachowe natomiast kształtują się około 6 roku życia. Gdyby nie zmysł powonienia umielibyśmy rozpoznawać tylko podstawowe smaki: gorzki, kwaśny, słony i słodki. To właśnie węch pomaga nam określić, czy jedzenie jest świeże, pozwala cieszyć się z zapachu lasu czy ogrodu oraz przywołuje wspomnienia związane ze znajomą wonią. Warto również wiedzieć, że zapachy odbieramy nie tylko poprzez nos, a również przez skórę.


WYKONALIŚMY…

Memo zapachowe

POTRZEBUJECIE…

♢ pudełko – fabrycznie ozdobione lub ozdobione przez Was i Waszą pociechę

♢ ewentualne przybory do ozdobienia pudełka

♢ ołówek ♢ nożyk ♢ słomki ♢ woreczki strunowe

♢ zapachy – co w domu znajdziecie! W naszym przypadku były to:

IMG_3056 IMG_3058 IMG_3059 IMG_3060 IMG_3063 IMG_3064 IMG_3066 IMG_3067

 

KROK PO KROKU…

 

Na wieczku rozplanowałam rozmieszczenie otworów, przez które będą przechodziły słomki. Scyzorykiem nacięłam otwory.

 

Pudełko okleiłam kolorowym papierem.

 

BeFunky Collage1

 

Poprawiłam nacięte wcześniej otwory i przełożyłam przez nie słomki.

 

BeFunky Collage4
Wybrałam 9 najbardziej intensywnych zapachów, które były na domowym stanie. Olejkiem kokosowym i waniliowym nasączyłam waciki.

 

Każdy z zapachów przełożyłam do osobnego woreczka strunowego.

 

W woreczki z zapachami wsunęłam końcówki słomek, które wystawały od wewnętrznej strony wieczka. Jeśli struny w woreczkach kiepsko trzymają, można zamknąć dodatkowo woreczki za pomocą gumek recepturek. Zamykamy pudełko przykrywką i memo zapachowe skończone! Teraz możesz zaprosić swoją pociechę do wąchania i poznawania zapachów. Możecie wyjmować próbki, żeby dziecko kojarzyło zapach z przedmiotem. Dotykajcie ziarenek, poznawajcie faktury i wymieniajcie próbki na nowe, aby wzbogacić pulę poznawanych zapachów!