Wasze pociechy uwielbiają błądzić po niestworzonych krainach, słuchać historii o niesamowitych bohaterach, a wieczorny sen z powiek spędza wspólne wymyślanie nowych wersji starych bajek lub tworzenie własnych, ciekawych opowieści? Story Cubes to świat specjalnie dla Was! (projektant: Rory O’Connor, wydawnictwo: rebel.pl)

BeFunkyfCollage

Wiek graczy: 6+, jednak Story Cubes jest grą bez większych ograniczeń wiekowych. Tworzyłam fantastyczne historie zarówno z 4-5-latkami, jak i z młodzieżą czy dorosłymi. Zasługą takiej elastyczności jest brak stosu zasad, co oznacza, że możliwości jest wiele, a reguły można swobodnie dopasować do wieku graczy.

Liczba graczy: 1+, czyli możemy sami podjąć wyzwanie tworzenia opowieści albo grać zespołowo.

Czas gry: zależy od Was! Możecie grać 10 minut, jak i dobrą godzinę.

BeFunkyCollsdage

Story Cubes

Niewielkie opakowania skrywają klucz do rozwijania wyobraźni oraz do trenowania (osławionej) kreatywności. Aktualnie na rynku znajdziecie 3 podstawowe wersje Story Cubes:

pierwsza (zestaw w pomarańczowym pudełeczku), w której znajdują się kości niepowiązane ze sobą rzeczowo,

podróże (voyages), w której znajdują się kości związane z wyprawami,

akcje (actions), w której znajdują się kości dotyczące aktywności, czy zachowań.

BeFunkyCollddage

Podstawowa wersja zawiera 9 kostek z 6 obrazkami, co daje nam po 54 obrazki w każdym z trzech zestawów.

Ponadto dostępne są zestawy dodatkowe, zawierające po 3 kostki (18 obrazków):

◊ prehistoria ◊ poszlaki ◊ baśnie galaktyka ◊ sport ◊ medycyna, jak również ◊ batman ◊ muminki ◊ mity ◊ zwierzęta ◊ strachy

BeFunkyColldage

Przebieg gry

Celem gry jest snucie historii na podstawie obrazków z wyrzuconych 9 lub 12 kości. W obu przypadkach możemy 3 kości zamienić na wybrane z zestawu dodatkowego. Opowiadanie rozpoczynamy od dowolnej ilustracji oraz zdania “Dawno, dawno temu” lub “Pewnego razu”.

W praktyce jednak wszystko zależy od przyjętych przez graczy zasad. Historię można m.in.:

◊ budować oddzielnie – każde wyrzucenie kości to osobne opowiadanie,

◊ kontynuować – każde wyrzucenie kości to kolejny wątek jednej, wielkiej odysei,

◊ budować poprzez jedno rzucenie kości i (w zależności od liczby graczy) pierwsza osoba na podstawie 3 ilustracji rozpoczyna historię, kolejna dobudowuje wątek poprzez kolejne 3 ilustracje itd.

BeFunkyCollagfe

Możliwości jest naprawdę wiele! Ćwiczyć “bajadurzenie” możemy sami, całą rodziną, pojedynczo lub w zespole. Niejednokrotnie łączyłam zestaw podstawowy z dodatkowymi, choć prywatnie na stanie posiadam sam dodatek Galaktyka. 3 kości w zupełności wystarczają do stworzenia niebanalnych opowieści, a rozgrywka przebiega szybko i płynnie.

IMAG0g547

Dlaczego Story Cubes?

Story Cubes pozwala doskonalić wyobraźnię, spontaniczne wypowiedzi, myślenie przyczynowo-skutkowe, sposób wypowiadania się, szukanie różnych (bliższych i dalszych) powiązań z wylosowanymi obrazkami. Pomaga otwierać się na innych, uczy przemawiania na forum, szacunku do cudzego zdania, śmiałości oraz pewności własnych pomysłów i odpowiedzi. Z czasem tworzenie zaskakujących, rozbudowanych historii przestaje stanowić trudność. Ponad różnorodną treść do gry warto dołączać atrakcyjną FORMĘ: gest, mimikę, śpiew, rymy, dialogowanie, a nawet teatralną improwizację!

BeFunkyCollage

Gra jest na tyle poręczna i lekka, że spokojnie można zabierać ją na wszelkie wyjazdy. Może być wykorzystywana w warunkach domowych, szkolnych (np. do nauki języków obcych), a nawet terapeutycznych. Story Cubes jest także świetną rozgrzewką na warsztatach rozwijających twórczość.

IMAG05s46

 * Wpis nie jest reklamą, nie jest sponsorowany przez producenta.